ترموویژن گرما نگار چیست ؟ وبررسی کاربردهای آن در صنعت

ترمو ویژن چیست و کاربرد های آن در صنایع مختلف

30

ترمو ویژن چیست و کاربرد های آن در صنایع مختلف

اشیاء و اجسام مختلف از خود یک انرژی حرارتی ساطع می کنند . این انرژی به شکل طول موجی از نور است که چشم انسان توانایی رویت آن ندارد . همانطور که می دانید چشم انسان توانایی رویت طیف نور در حد فاصل مادون قرمز تا ماوراء بنفش دارد . که به طیف قابل رویت یا طیف مرئی گفته می شود. انرژی حرارتی در بخش مادون قرمز نور قرار دارد . که انسان قادر به رویت آن نیست از این رو می توان با استفاده از تجهیزاتی این نور نا مرعی را به نور مرعی تبدل نمود و عملا یک تصویر حرارتی از اجسام ایجاد نمود . با توجه به اینکه میزات تابش مادون قرمز از اشیاء با میزان حرارت آنها نسبت مستیقم دارد پس می توان با اندازه گیری و تعیین شدت تابش نور مادون قرمز از اشیاء تصویری حرارتی از آنها ایجاد نمود . این عمل در زبان ساده عملکرد دوربین حرارتی است . این پدید و استفاده از این تجهیز که به آن گرما نگاری یا Thermal Imaging گفته می شود.

طیف امواج نور و طیف مادون قرمز مورد استفاده در ترموویژن
طیف نور و بخش مادون قرمز مقایسه آن با طیف نور مرعی

چرا ترمو ویژن

بنا به ضرورت ، دلایل و امتیازهای مختلفی می توان از دوربین و روش گرمانگاری (ترموویژن) استغده نمود. از این موارد می توان ایمنی ، سرعت ، دقت ، بدون نیاز تماس در شرایطی که مورد اندازه گیری دارای یکی از شرایط زیر باشد .

 • متحرک بودن یا خیلی داغ بودن سوژه مورد نظر
 • آلوده یا تغییر ماهیت پیدا کردن فرآیند یا محصول در صورت تماس
 • دسترسی مشکل و سخت برای اندازه گیری
 • هزینه زیاد برای توقف
 • خطرناک بودن تماس

 

دوربین مادون قرمز چگونه کار می کند ؟

یک دوربین مادون قرمز دوربین است که توانایی مشاهد و آشکارسازی نور مادون قرمز را در تاریکی دارد . میزان تابش مادون نور مادون قرمز از اشیاء واجسام با حرارت آنها متناسب است. با توجه به شکل زیر میزان ساطع شدن نور مادون قرمز از جسم (A) بوسیله قطعه اپتیکی (B)(عدسی ها) بر روی قطعه (C) که یک آشکار ساز مادون قرمز است  متمرکز و کانوی می شود. سپس اطلاعات دریافتی تسط آشکار ساز به بخش پردازند تصویر (D)  جهت پردازش و ساخت تصویر ارسال می شود . مدارات موجود در بخش پردازش داده های دریافتی از آشکارساز را به یک نصویر قابل روئی بر روی صفحه نمایش استاندارد دوربین تبدیل نموده و به نمایش می گذارد (E)  .

ساختار دوربین ترموویژن
ساختمان و ساختار دوربین ترموویژن یا گرما نگار

چرا از دوربین تصویربرداری حرارتی استفاده  می کنید؟ فن آوری های دیگری نیز وجود دارد که در دسترس است تا به شما در اندازه گیری دما در حالت غیر تماسی کمک کند.مانند  دماسنج مادون قرمز یا همان پایرو متر .

مقایسه دما سنج مادون قرمز با دوربین تصویر برداری حرارتی یا دما نگار:

دماسنج های مادون قرمز (IR) برای خوانش دمای تک نقطه ای بسیار قابل اعتماد و مفید هستند ،اما ، برای پویش یا اسکن مناطق بزرگ یا دارای قطعات زیادی هستند ، ممکن است بخش هایی  از اجزای مهم را که نزدیک به خرابی باشند و نیاز به تعمیردارند به آسانی از دست  بدهید. یک دوربین تصویربرداری حرارتی یا گرما نگار می تواند کل موتورها ، قطعات یا پانل ها را به طور همزمان برای خطرات گرمای بیش از حد اسکن کند –  ، مهم نیست هر چقدر کوچک باشد. با یک دماسنج مادون قرمز می توانید دما را در یک نقطه واحد اندازه گیری کنید.در صورتی که با دوربین های تصویربرداری گرما نگار  حرارتی  می توانند دما را بر روی کل تصویر اندازه گیری کنند .

مقایسه ترمو ویژن و ترمو متر مادون قرمز
مقایسه دوربین ترموویژن با ترمو متر مادون قرمز

با دقت فوق العاده زیاد ایرادها و خرابیها را سریعتر و آسان تر پیدا کنید:

ازدر دما سنج مادون قرمز یا پایرو متر به راحتی ممکن است مشکلات بحرانی را مورد شناسایی قرار نگیرد . یا از نظر دور بماند .

دوربین تصویربرداری حرارتی با نمایش کامل و یکپارچه حرارت  این توانایی  تشخیصی فوری مشکلات و عیوب   را در اختیار شما قرار می دهد.

کاربردهای صنعتی دوربین ترمو ویژن یا گرما نگار :

کاربرد ترموویژن یا گرمانگاری چیست ؟

گرم یا سرد بودن غیر معمول تجهیزات و اشیا نمایش دهنده سلامت و ایراد یا اشکالات تجهیزات و شرایط اجسام را نشان می دهد .

بخش عمده ای از عملیات پایش وضعیت و مانیتورنیگ تجهیزات را می توان با نظارت و پایش حرارت آنها به راحتی به انجام رساند.

با استفاده از این ابزار می نوانید برای بازرسی در زمینه هایی مانند:

استفاده از این ابزار می نوانید برای بازرسی در زمینه هایی مانند:

 • تجهیزات الکتریکی
 • مدارات الکتریکی
 • تجهیزات مکانیکی
 • تجهیزات گرم کننده و سرد کننده
 • ابنه و ساختمان
 • سایر موارد

 

تصویربرداری حرارتی به یکی از با ارزش ترین ابزارهای تشخیصی با کاربرد  صنعتی تبدیل شده است. ترموگرافی  یا گرما نگاری با تشخیص ناهنجاری هایی که اغلب با چشم غیر مسلح غیر قابل مشاهده است اجازه می دهد تا قبل از انجام اقدامات اصلاحی قبل از انجام اقدامات پیشگیرانه صورت گیرد. دوربین های تصویربرداری حرارتی یا ترمو ویژن به سیستم های کامپکت یا فشرده  تبدیل شده اند که دقیقاً شبیه یک حالت دوربین فیلمبرداری/ دوربین دیجیتال عادی است .   به راحتی قابل استفاده بوده و خروجی تصویر همزمان و واقعی با وضوح تصویر بالا تولید می کند. صنایع بی شماری در سراسر جهان به  مزیت دوربین ترکیب تصویربرداری حرارتی پی برده اند. تعداد بی پایان کاربرد هایی برای دوربین های تصویربرداری حرارتی در محیطهای صنعتی وجود دارد.

موتور الکتریکی ترموویژن یا گرما نگاری
تصویر دوربین ترموویژن از موتور الکتریک وکوپلینگ آن

تصویربرداری حرارتی به یکی از با ارزش ترین ابزارهای تشخیصی با کاربرد  صنعتی تبدیل شده است. ترموگرافی  یا گرما نگاری با تشخیص ناهنجاری هایی که اغلب با چشم غیر مسلح غیر قابل مشاهده است اجازه می دهد تا قبل از انجام اقدامات اصلاحی قبل از انجام اقدامات پیشگیرانه صورت گیرد. دوربین های تصویربرداری حرارتی یا ترمو ویژن به سیستم های کامپکت یا فشرده  تبدیل شده اند که دقیقاً شبیه یک حالت دوربین فیلمبرداری/ دوربین دیجیتال عادی است .   به راحتی قابل استفاده بوده و خروجی تصویر همزمان و واقعی با وضوح تصویر بالا تولید می کند.

صنایع بی شماری در سراسر جهان به  مزیت دوربین ترکیب تصویربرداری حرارتی پی برده اند.

تعداد بی پایان کاربرد هایی برای دوربین های تصویربرداری حرارتی در محیطهای صنعتی وجود دارد.

بازرسی فشار ضعیف :

معمولاً از دوربین های تصویربرداری حرارتی برای بازرسی های برقی استفاده می شود. در  اتصالات الکتریکی سست و شل شده ، مقاومت در برابر جریان وجود دارد که می تواند باعث افزایش دما شود. این شرایط  می تواند باعث خرابی اجزا و در نتیجه قطع جریان و صدمات غیرمترقبه شود.  علاوه بر این به دلیل ایجاد تلفات ناخواسته و تولید حرارت سبب کاهش راندمان شبکه تزیع فشار ضعیف خواهد شد.

بازرسی فشار قوی :

ترانسفورماتورهای قدرت اغلب با دوربین های تصویربرداری حرارتی آنها بررسی می شوند . درجه حرارت ازباله های خنک کننده (رادیاتورها)  و اتصالات ولتاژ بالاقابل مقایسه است .  به طوری که در صورت لزوم ، می توان قبل از بروز مشکلات  اقدام اصلاحی واقعی کرد. سایر تاسیسات فشار قوی که توسط  دوربین تصویربرداری حرارتی مورد بازرسی قرار می گیرد  شامل مدار است قطع کننده ها و سوئیچ ها و فشار قوی ا خطوط بررسی می شوند . در تصویر حرارتی نشان داده شده زمینه های مشکل بالقوه به وضوح مشخص شده .

تجهیزات وسیستم های مکانیکی:

در بسیاری از صنایع ، سیستم های مکانیکی به عنوان ستون فقرات عملیات فعالیت می کنند . داده های دوربین حرارتی می تواند یک منبع ارزشمند ازاطلاعات مربوط به مطالعات لرزش درفرآیند نظارت بر تجهیزات مکانیکی می باشد.

لوله کشی ها :

ترموگرافی مادون قرمزهمچنین ابزاری عالی برای تشخیص مشکلات در لوله و عایق آن است. یکی از گزینه ها مبدلهای حرارتی هستند که به طور مرتب با مادون قرمز بررسی می شود تا لوله های مسدود شده را تشخیص شوند. یک دوربین تصویربرداری حرارتی می تواند به سرعت نمای کلی از تاسیسات  را ارائه دهد. نیازی به بررسی هر کدام لوله ها به صورت جداگانه نیست .

نسوزها :

سیستم های دوربین حرارتی برای  مدیریت نگهداری کوره ،  تشخیص از بین رفتن نسوز ، تشخیص باله کندانسور ، و غیره سریع و دقیق را ارائه می دهند .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.