دیزل ژنراتور چیست

دیزل ژنراتور چیست و مشخصات آن کدام است

288

مقدمه

یکی از کاربرد های موتور های دیزل استفاده از آنها برای تولید انرژی الکتریکی و محرک های سنگین صنعتی است .

عمده مزایای این موتورها را می توان به شرح زیر بر شمرد:

  • مصرف سوخت کم نسبت به موتور های مشابه بنزینی
  • آلودگی کمتر و قابل قبول گازهای خروجی
  • عمر طولانی تر موتور

منابع برق که با موتور دیزل کار می کنند شامل یک موتور دیزل(engine )(محرک اولیه ) و یک ژنراتور (alternator ) است که به آن موتور ژنراتور  (gensets) نیز گفته می شود .

موتور ژنراتور ها بر اساس شکل و نوع سوخت به سه گروه یا دسته تقسیم می شوند.

  • موتور ژنراتور های گازوئیل سوز (Diesel gen sets)
  • موتور ژنراتور های گاز سوز (Gas gensets)
  • موتور ژنراتور های دوگانه سوز (dual fuel gen sets)

به طور کلی از موتور ژنراتور ها بسته به نوع استفاده در سه نوع توان تعریف می شوند.

دیزل ژنراتور

توان اضطراری standby  :

این توان برای محدوده ای بین 350 تا 400 ساعت کار در سال تعریف می شود . در این حالت موتور ژنراتور می تواند به ازای هر 12 ساعت کار تا 10% اضافه بار (overload) داشته باشد .

توان مبنا prime :

کارکرد 750 ساعت در سال برای این توان و یا کارکرد نا محدود با این شرط که هر 750 ساعت توان دریافتی ژنراتور از 80% توان prime بیشتر نباشد .

 

توان پیوسته continuous :

این توان به معنای کردن بدونه در طول 24 ساعت شبانه روز و سالانه است . این توان به مفهوم است که از ژنراتور به عنوان نیروگاه استفاده شود . معمولا برای این منظور از موتور ژنراتور های دور پایین و همچنین از موتور ژنراتور های گاز سوز استفاده می شود . این توان در مشخصات ژنراتور برای 7000 ساعت در سال تعریف می شود.

 

موتور ژنراتورها

موتور ژنراتورها دارای انواع زیر است :

موتور ژنراتور های گازوئیل سوز :

این نوع از موتور ژنراتورها از پرفروش ترین موتور ژنراتورها هستند و علت آن را می توان امکان ذخیره سازی و حمل نقل سوخت گازوئیل است . از سوی دیگر سرعت راه اندازی و اعمال بار به ان نوع موتور ژنراتور ها است . به صورتی که بعد 18 ثانیه از زمان استارت دور موتور به ثبات رسیده و اماده بارگیری از ژنراتور است . طول عمر این ژنراتور ها در حدود 8000 تا حداکثر 12000 ساعت می باشد . انواعی از موتور ژنراتور ها 25000 ساعت حتی تا 57000 ساعت نیز وجود دارد .

سازندگان مطرح دنیا در این دسته ژنراتور ها می توان به : کامینز آمریکا ، پرکینز انگلستان ، ولوو سوئد ، گاسکور اسپانیا ، دویتز mwm آلمان ،Manآلمان ، میتسوبیشی ژاپن ، کاترپیلار آمریکا و وارتسیلا از فنلاند .

 

موتورژنراتور گازسوزcng :  بر دو دسته هستند

موتورها با کیت گازسوز:

موتورژنراتورهایی که با کیت مجزا که به موتور افزوده می شود  گازسوز شده اند.این دسته از موتورژنراتورها دارای طول عمرمناسبی نیستد و در زیر بار بدترین عملکرد را دارند چرا که مبنای کار کرد موتور آنها دیزل )گازوئیل سوز( است و توسط کیتهایی به گازسوز تبدیل میشوند .با توجه به اینکه در موتور ها در حجم سیلندر هیچگونه تغییری ایجاد نمیگردد واین  حجم از سیلندر متناسب با ارزش حرارتی سوخت گازوئیل در ابتدا طراحی شده است براین مبنا در زمان استفاده از  سوخت گاز به هیج عنوان به توان نامی که بر اساس  گازوئیلباید به آن برسد دست پیدا نمی کند.از سوی دیگر مواد خورند موجود در گاز و گازوئیل با یکدیگر متفاوت است . این باعث می شود که جنس سیلندر و پیستوان و خصوصا سوپاپ ها کملا با هم متفاوت باشد . این قطعات در هنگام استفاده از کیت های گاز سوز امکان تغییر و تعویض برای آنها وجود ندارد . همچنین در موتور های گاز سوز پدیده ای به ناک knock وجود دارد که هنگام تبدیل موتور در مورد این شرایط پیش بینی نشده است . این پدید برای موتور خصوصا سوپاپ ها بسیار مخرب است.

موتور ژنراتور گاز سوز
موتور ژنراتور گاز سوز

موتور ژنراتورهای پایه گازسوز:

این موتورها برای سوخت گاز طراحی شده است . به همین جهت عمر طولانی تری نسبت به موتورهای کیت گاز سوز هستند. به دلیل اینکه این نوع از موتورها در هنگام طراحی در کارخانه سازنده موتور به شکل اساسی بر مبنای سوخت گاز طراحی می شوند بنابراین مشکلات موتور های دیزل تبدیل شده به گازسوز را ندارند . عموما این موتورها را می توان برای کارکرد دائم یا پیوسته continuous استفاده نمود. از سویی با افزایش ظرفیت توان قیمت آنها توجیه اقتصادی بیشتری خواهد داشت . در کل برای تولید برق ارزان قیمت گزینه مناسبی هستند. در این نوع از مولدها سوخت توسط اپرتور با هوا مخلوط و توسط شمع عمل جرقه زنی انجام می شود. این نوع از مولد ها با سیستم گرمایش یکپارچه شده از این طریق راندمان سوخت مصرفی برای بازیافت حرارت استفاده نمود . این سیستم به تولید ترکیبی یا همزمان توان و حرارت CCHP(Combined cold and hot power) و یا CHP(Combined heat and power)   می گویند . طول عمر ای گروه از موتور بین 30000 تا 60000 ساعت برای دور 1500 دور بر دقیقه است.

موتورژنراتورهای دوگانه سوز :

موتورهای دوگانه سوز از ابتدا برای سوخت دوگانه طراحی و ساخته می شوند نه اینکه با کیت تبدیل از گاز سوز به دوگانه تبدیل شوند . این یک برداشت غلط از نام این موتورهاست.

در این گروه موتورها بایستی ترکیبی از گاز و گازوئیل به عنوان سوخت موتور تحول گردد . تا موتور با سوزاندن این مخلوط تولید انرژی با راندمان بالاتری اتفاق می افتد. در صورت قطع جریان گاز موتور به کار خود ادمه می دهد. ولی به صورت عکس امکان کار برای موتور وجود ندارد. تولید کنندگان این نوع موتورها محدود هستند . از تولیدکنندگان موتورهای دوگانه سوز می توان به وارتسیلا از فنلاند و گاسکور از اسپانیا اشاره کرد .

 

همچنین دیزل ها به لحاظ شکل چیدمان سیلندرها به به دو دسته خورجینی V و یا خطی L تقسیم می شوند. نوع خورجینی نیازمند دقت بالا برای تنظیم و تعمیر و بالانس مکانیکی است .

در صورتی که در نوع L یا خطی این موارد آسان تر امکان پذیر است . در ایران استقابلاز موتور های خطی بیشتر از موتور های خورجینی است.

به لحاظ سرعت یا دور بر دقیقه موتور ها به سه دسته تقسیم می شوند.

پردور یا دور بالا: از 750 تا 1500 دور بر دقیقه را شامل می شود . نسبت وزن به توان در این نوع موتور ها کمتراست و سرعت بارگیری از آنها از سایر انواع موتوربیشتر است .

پس به سرعت قابل بارگیری است .

دور متوسط :

دور موتور در این گروه کمتر از 750 و بیشتر از 400 دور بر دقیقه است . سرعت بارگیری آن ها نسبت به گروه پر دور کمتر است .

دور کم :

دور های کمتر 400 را کم دور است . هرچه تعداد درو موتور کمتر باشد . نسبت وزن به توان آن بیشتر می شود . این مساوی است با افزایش قیمت بیشتر موتور است. مدبار ت زمان دور گرفتن و بارگیری از موتور بالاست . از این موتور ژنراتورها برای پایه یا دائم می توان استفاده نمود استهلاک در این موتور نسبت سایر انواع موتور کمتر است .

موتور دور کم
موتور دور کم

همچنین موتور ژنراتورها به دو گروه ثابت و سیار دسته بندی می شوند .

نوع ثابت معمولا برای نصب و بهره برداری در محیط های مسقف و سر پوشیده مناسب ولی نوع سیار را می توان در فضای باز نیز مورد بهره برداری قرار داد . در نوع از موتورژنراتور ها از پوشش هایی برای کاهش صدا و انتقال حرارت استفاده می شود که به آن پوشش ضد صدا ( کنوپی)Acoustic Canopy می گویند .

موتور ژنراتور با کنوپی
موتور ژنراتور با کنوپی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.