روش نصب کنتاکتور

روش نصب و کار برد کنتاکتور

727

روش نصب کنتاکتور

کنتاکتور همانطور که می دانید  در واقع یک کلید الکترو مغانطیسی است که با عامال جریان به بخش الکترو مغناطیسی آن (بوبین کنتاکتور ) می توان آن را وصل و با قطع این جریان آن را به حالت قطع برگرداند .

به این ترتیب می توان از امتیاز آن که شامل کنترل از راه دور ، اعمال فرمان با جریان کم به بوبین آن و قطع و وصل جریان های زیاد بهره برد .

علاوه بر این ها می توان با استفاده از آزاد کننده های (رله های حفاظتی) مختلف و ترکیب آنها با کنتاکتور علاوه اعمال فرمان های کنترلی به کنتاکتور حفاظت مدار از طریق قطعاتی مانند بی متال یا رله حرارتی اضافه بار و یا رله کنترل فاز و …. را نیز به انجام رساند .

روش های نصب

کنتاکتور را برای دونوع کاربرد اولیه تکفاز و سه سه فاز می تواند نصب نمود . باید توجه داشته باشید که کنتاکتور تک فاز وجد ندارد ولی می توان از کنتاکتور علاوه بر مدار سه فاز در مدار تک فاز نیز استفاده نمود . هر کنتاکتور دارای یک گروه سه عددی کنتاکت قدرت است .

این کنتاکت ها به صورت کلیدسه پل عمل می کند . هر کلید دارای دو اتصال است که دو طرف کنتاکت های کلید واقع شده است . معمولا شماره های به صورت ترتیبی و یک رقمی است . به ترتیب 1و 2 ، 3و4 ، 5و6 است .

همینطور می تواند با شماره های L1وT 1 ، L2 و T2 ، L 3 و T 3 که L 1  و L2 و L3 به ترتیب به تغذیه متصل می شوند . پیچ های T1 و T2 و T3 به مصرف کننده وصل می شوند.

نصب کنتاکتور بر اساس کاربرد

برای کاربرد و استفاده از کنتاکتور در سیستم تک فاز کافی است هر سه ترمینال ورودی و خروجی را به هم متصل کنید به این ترتیب می توانید جریان را از طریق کنتاکتور به صورت تکفاز قطع و وصل کنید . برای سیستم سه فازه باید ورودی را به صورت جداگانه به سه ترمینال ورودی متصل نمود و از سه ترمینال دیگر برای اتصال به بار استفاده نمود .

نصب سه فاز کنتاکتور
نصب سه فاز کنتاکتور

کنتاکتور برای کار نیاز به جریان تحریک دارد که این جریان از طریق مدار فرمان برای کنتاکتور تامثن می شود . ولتاژ مدار فرمان بستگی به بوبین کنتاکتور دارد .

که بر روی بدنه بوبین و در مکانی که بر روی بدنه کنتاکتور قابل روئیت باشد حک می شود قبل از نصب کنتاکتور باید به این نکته توجه نمود .

کنتاکتور را می توانید بر روی ریل استاندارد قطعات الکتریکی نصب نمود یا توسط تعدادی پیچ بر روی پنل تابلو آن را محکم نمود . در هر حال کنتاکتور باید در محل خود کاملا محکم نصب شده باشد.

کاربرد کنتاکتور به صورت تک فاز

کنتاکتور را می توان به صورت دستی فرمان داد یا به صورت اتوماتیک فرمان داد و راه اندازی نمود همچنین کنتاکتور را به صورت دائم و لحظه ای نیز راه اندازی نمود .

برای فرمان می توانید از یک کلید قطع وصل ساده فرمان استفاده نمود یا به وسیله شاستی استارت استاپ این کار را انجام داد .

ولتاژ فرمان به پایه و ترمینال های A1 و A2 متصل می شود که معمولا یکی از این پایه ها به صورت مستقیم به نول متصل شده و پایه دیگر از طریق مدار فرمان به فاز متصل خواهد شد.

الزامات نصب :

در هنگام نصب به مورد زیر توجه داشته باشید

  • کنتاکتور هرگز در محیط باز و بدون حفاظت در برابر بارش و نفوذ آب و محیط ها و مکان های پر از گردو غبار نصب نکنید
  • کنتاکتور از تابش مستقیم آفتاب محوظ نمائید .
  • وجود ارتعاش زیاد بر عملکرد کنتاکتور تاثیر منفی دارد
  • هرگز کنتاکتور را به شکل وارونه (روی سقف نصب نکنید.
  • سایز کنتاکتور بر اساس جریان مجاز آن تعیین می شود اگر جریان بیش از حد مجاز از آن عبور کند موجب گرم شدن آن شده و به آسیب منجر خواهد شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.